Przydatne a ukryte funkcje w Windows 10


win10

Motyw przewodni, który towarzyszył Microsoftowi podczas tworzenia Windows 10 to – „połączyć znane z nowym”. Widać to niemal w każdym aspekcie nowego systemu, ale jak się okazuje – nie wszystkie wygodne opcje i funkcje są eksponowane. O to krótki przegląd tych najciekawszych, które znacznie ułatwią korzystanie z
komputera.

  • Dostosowywanie wyglądu Menu Start

Kafelki, które widać po prawej stronie wcale nie są przypisane na stałe. Możemy je dowolnie przeciągać za pomocą myszki, usuwać (prawy przycisk) oraz dodawać całkowicie nowe pola. W ten sposób będziemy mieli pod ręką wszystkie najistotniejsze aplikacje bez zaśmiecania pulpitu.

menu

  • Prostsze wyszukiwanie w sieci

Jeśli nie chcemy za każdy razem otwierać przeglądarki, aby wyszukać interesującą nas frazę, możemy zrobić to równie dobrze z poziomu menu Start. Po wejściu w ustawienia menu, należy włączyć funkcję szukania online. Wówczas podczas wpisywania słowa otrzymamy na pasku do wyboru szykanie w „Sieć Web” oraz „Moje dane”.

search

  • Łatwe odszukiwanie zagubionych plików

Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć nazwy i lokalizacji pliku, nad którym przed chwilą pracowaliśmy. W Windows 10 szybko go odszukamy – wystarczy, że pamiętamy jego rozszerzenie. Jeśli był to dokument tekstowy, wpisujemy w menu start „doc”, a wyświetli się nam lista z ostatnio wykorzystywanymi plikami o takiej końcówce.

zagubionyplik

  • Z czytaniem się nie śpieszy

Znaleźliśmy jakąś ciekawą stronę internetową, ale nie mamy czasu jej akurat przeczytać? Moglibyśmy ją zapisać w ulubionych i wrócić do niej później, ale w Microsoft Edge istnieje wygodniejsza opcja, która nie zaśmieca nam paska. Po kliknięciu w ikonę gwiazdki obok adresu, wybieramy ikonę jak na zdjęciu poniżej – nagłówek oraz
obrazek prezentujący stronę zostaną zapisane na specjalnej liście. Tę możemy rozwinąć klikając na ikonkę z trzema paskami u góry okna.

dopoczytania

  • Notatki na szybko

Jeżeli chcemy w ekspresowym tempie wykonać jakieś krótkie notatki i oznaczenia na przeglądanej właśnie stronie, zintegrowany z Windows 10 Microsoft Edge udostępnia nam bardzo przydatne narzędzie. Klikając na ikonę notesu i długopisu w prawym górnym ekranie uruchamiamy tryb edycji – działa ono podobnie jak Paint, ale nie wymaga otwierania żadnych dodatkowych aplikacji i robienia zrzutów ekranu. Po zakończeniu operacji plik można zapisać w wybranym miejscu.

notatki

  • Nagrywaj filmy z aplikacji

Nowe narzędzie przeznaczone do wygodnego nagrywania filmów podczas grania działa także i w pozostałych programach. Jeżeli naciśniemy Windows Key + G wyskoczy okienko, w którym wystarczy zaznaczyć „Tak, to jest gra”. Wówczas zyskamy możliwość
uruchomienia wewnętrznej kamery, która przechwyci obraz z wykonywanych czynności.

record

  • Uruchomienie GodMode

Legendarny tryb super użytkownika powraca w Windows 10. Jeżeli go aktywujemy, zyskamy dostęp do ukrytych do tej pory opcji sterowania naszym komputerem. Pełną instrukcję jak to zrobić, możecie przeczytać w osobnym artykule.

godmode

 

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Napisane w komputery
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 11 215 hits
%d blogerów lubi to: