Nokia: Powrót króla czy żerowanie na nostalgii?


Po kilku latach przerwy Nokia wraca na rynek smartfonów. Czy nowe urządzenia z Androidem pomogą firmie wrócić na szczyt?

 nokia

Jeszcze w 2007 roku Nokia trzymała w garści ponad połowę rynku – nikt nie wyobrażał sobie wówczas, że mobilny świat może kiedykolwiek istnieć bez jej urządzeń. Przespanie początku ery iPhone’a, romans z Microsoftem oraz kolejne nietrafione decyzje Finów doprowadziły jednak nieoczekiwanie do całkowitego zniknięcia marki ze smartfonowej mapy.

Koncern ogłosił niedawno, że planuje znów rzucić rękawicę gigantom, a w ciągu najbliższych miesięcy do sklepów trafią przynajmniej kilka nowych telefonów. Tylko czy aby na pewno możemy mówić tu o powrocie króla, a nie tylko o próbie ugrania czegoś na nostalgii i dobrych wspomnieniach użytkowników?

Pożegnanie z Windows

Wiele osób uważa, że Nokia wyrwała się wreszcie z destrukcyjnych sideł Microsoftu, a teraz będzie mog­ła rozwinąć skrzydła, nawiązując do najlepszego okresu swego istnienia. Tak naprawdę powinniśmy być w przewidywaniach bardzo ostrożni – świeżym smartfonom z Androidem nie wystarczy przecież charakterystyczne logo i klasyczna gra Snake, a na tydzień pracy na jednym ładowaniu czy legendarną odporność nie mamy co liczyć, bo nie pozwala na to technologia.

Pierwszy ze świeżych smartfonów Nokii to niedrogi model Nokia 6, który cechuje się 5,5″ ekranem Full HD, 4 GB RAM, 64 GB pamięci na dane, głośnikami stereo oraz 16 MPx aparatem fotograficznym. Sprzęt zadziała pod kontrolą Androida Nougat, a na pierwszy rzut oka jedynym parametrem zdradzającym jego przynależność do średniej półki urządzeń jest przeciętny procesor Snapdragon 430. Wydaje się jednak, że zdecydowanie ważniejsze od suchej specyfikacji okażą się projekt nakładki na Androida oraz unikalne funkcje, które pozwolą wyróżnić się Nokii na tle konkurentów.

nokia_6

Pierwsze wyniki sprzedaży zwiastują sukces: w samych Chinach ponad półtora miliona osób wyraziło zainteresowanie zamówieniem przedpremierowym, a pierwszy nakład rozszedł się online w… około minutę. Nie wiemy jeszcze, czy Nokia 6 pojawi się w Europie, lecz telefony skierowane do klientów ze Starego Kontynentu ujrzymy podczas targów MWC pod koniec lutego.
Tylko czy będą to „prawdziwe” Nokie?

Ile Nokii w Nokii?

Za formę urządzeń odpowiada w rzeczywistości zewnętrzna firma HMD Global, założona przez byłych pracowników fińskiego giganta, a produkcją i dystrybucją zajmuje się chiński Foxconn. Rola oryginalnej Nokii ogranicza się właściwie do użyczenia opatentowanych rozwiązań i licencji na używanie nazwy. Arto Numella, jeden z szefów HMD, zapewnia, że o jakość sprzętu nie musimy się obawiać: – Wysoka jakość wykonania oraz atrakcyjna stylistyka sprawią, że klienci od razu rozpoznają w nim Nokię.
Każdy produkt i jego marketing będą wierne marce
– powiedział w wywiadzie dla The Economic Times. Oby jego słowa nie mijały się z prawdą – chcielibyśmy stawiać sztandarowe Nokie w jednym rzędzie z topowymi smartfonami od Samsunga, Huawei czy Google.

Na razie przedstawiciele Nokii dołączają do grona rynkowych tuzów poprzez podsycanie patentowych wojen. Koncern pozwał niedawno Apple o bezprawne wykorzystanie ponad trzydziestu własnych rozwiązań. Z pewnością taki ruch zapewni mu dodatkowy rozgłos, a ten jest mu teraz wyjątkowo potrzebny. Poza tym przypomina o tym, że źródeł wielu wykorzystywanych obecnie w mobilnym sprzęcie technologii należy szukać właśnie w Finlandii.

Trzymam kciuki za Nokię, ale sama marka to za mało. Mam nadzieję, że producent postara się, by jego urządzenia można było polecać jednym tchem obok sprzętu liderów rynku.
Kolejnej alternatywy dla niszowych smartfonów z Chin nie potrzebujemy!

Marka legenda

Również kampania reklamowa oparta na sentymencie może pomóc Nokii w odniesieniu sukcesu – według wielu badań, firma wciąż dysponuje jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Klucz do powodzenia to jednak oczywiście jakość samych urządzeń. Niech okaże się jak najwyższa, bo w przypadku porażki na kolejny powrót poczekamy jeszcze bardzo długo.
Ekskluzywna licencja HMD Global na wykorzystywanie logo Nokii jest ważna przez dziesięć lat.

Krótka historia telefonów Nokii

historia-nokia

źródło: http://www.komputerswiat.pl/

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Napisane w komputery
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10 648 hits
%d blogerów lubi to: