Trojan zamiast aktualizacji Firefoksa


NewsImage

Cyberprzestępcy wpadli na kolejny pomysł wyłudzania prywatnych danych od internautów. Tym razem podszywają się pod aktualizację dla przeglądarki Firefox.

Graham Cluley z firmy Sophos opublikował na blogu informacje o najnowszym trojanie atakującym komputery pod przykrywką aktualizacji Firefoksa. Sposób jest bardzo prosty, a co za tym idzie, często skuteczny. Użytkownik otrzymuje e-mail z informacją o nowej aktualizacji Firefoksa, rzecz jasna, razem z linkiem przekierowującym do fałszywego uaktualnienia. W treści listu zamieszczono nawet informacje o wprowadzonych ostatnio zmianach i zalecenia, aby ze względu bezpieczeństwa dokonać jak najszybszej aktualizacji swojej przeglądarki.

Co ciekawe, e-mail rzeczywiście przekierowuje nas do aktualizacji. Jak informuje Cluley, po kliknięciu linku zostaje pobrany instalator Firefoksa w wersji 5.0.1 dla systemu Windows. „Gratis” do programu otrzymujemy natomiast trojana (Troj/PWS-BSF albo Troj/Mdrop-DPO). Jego zadaniem jest kradzież haseł z komputera użytkownika. Początkujący użytkownicy mogą dać się nabrać na tego typu oszustwa, podobnie jak na fałszywe antywirusy czy „darmowe” wersje popularnych programów. Swoją drogą, ciekawe, czy cyberprzestępcy pokuszą się na podobne zagrywki w stosunku do mniej popularnych przeglądarek takich jak Opera albo Safari?

źródło: dobreprogramy.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: ,
Napisane w net, ochrona sieci
2 comments on “Trojan zamiast aktualizacji Firefoksa
  1. Dziabąg pisze:

    Pomysłowość hakerów, jak widać, nie zna granic. Muszę ostrzec teściów.

  2. madmax68 pisze:

    Ja na co dzień korzystam z Chrome… 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,126 hits
%d blogerów lubi to: