Google ulepsza WebP


NewsImage

Jak możemy przeczytać na oficjalnym blogu projektu Chromium, Google wydał nową wersję WebP – formatu do zapisywania grafiki rastrowej, który ma oferować lepszą kompresję i wyższą jakość od popularnego JPEG.

Listę nowości wprowadzonych do WebP warto poprzedzić informacją, że mimo zmian w algorytmie format jest cały czas kompatybilny wstecz. Oznacza to, że wszystkie programy, które obsługują format graficzny Google, bez problemu wyświetlą obraz zapisany w nowej wersji WebP. Jakie zmiany wprowadzono zatem do WebP? Do procesu dekodowania pliku dodano upsampling, który zmniejsza pikselizację na krawędziach obiektów. Pojawiła się także możliwość wyświetlania obrazu w trakcie jego ładowania z Sieci – funkcja ta jest obsługiwana między innymi przez przeglądarkę Chrome 12. W procesie kodowania obrazu wprowadzono podział grafiki na obszary o różnej złożoności, z których każdy podlega innej kompresji i filtrowaniu. Google pracuje także nad dodaniem do WebP kanału Alpha – zostanie on wprowadzony do specyfikacji formatu przy okazji kolejnej aktualizacji.

Google pochwalił się listą aplikacji i usług, które obsługują nowy format. Z potencjału WebP mogą korzystać użytkownicy Opery, Chrome, Gmaila i Picasa Web Albums. Wśród programów wspierających WebP znalazł się także Pixelmator i ImageMagick. Jest również dostępny plugin dla Photoshopa i dekoder Java VP8. Użytkownicy mogą korzystać także z kodeka zapewniającego obsługę WebP w systemie Windows, w tym w Office 2010 i Windows Media Center. Format jest obsługiwany również przez Mac OS X i systemy z rodziny Linux.

źródło:http://www.dobreprogramy.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: , ,
Napisane w LAN
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,137 hits
%d blogerów lubi to: