Adres IP dla każdej żarówki?


NewsImage

Jeśli znudziły wam się już dowcipy o lodówkach z dostępem do Internetu, wyobraźcie sobie, że każda żarówka w waszym domu posiada adres IP (koniecznie IPv6), komunikuje się z otoczeniem przez WiFi i tworzy z innymi żarówkami inteligentną sieć kontrolowaną z poziomu komputera, komórki lub czipu wszczepionego pod skórę.

Fantastyka naukowa? Poza czipem w głowie cała reszta jest już całkowicie realna – holenderski producent rozwiązań półprzewodnikowych, firma NXP, ogłosiła własnie wprowadzenie na rynek nowych żarówek wyposażonych w technologię GreenChip.

Pracę żarówek kontrolują sterowniki GreenChip iCFL lub iSSL, które pozwalają między innymi monitorować ich pracę oraz regulować poziom jasności i kolor światła. Dodatkowo dzięki kontrolerowi sieci bezprzewodowej 2,4 GHz standardzie IEEE 802.15.4 żarówki tworzą sieć komunikującą się z otoczeniem, np. aplikacją dla iPhone’a lub oprogramowaniem telewizora, które wraz z rozpoczęciem filmu może przygasić oświetlenie. Całość jest wyjątkowo energooszczędna – w trybie oczekiwania na komendy, sterowniki żarówek potrzebują jedynie 10 mW mocy. Nadawanie i odbieranie za pomocą WiFi wymaga poniżej 17 mA prądu. Całość kontrolowana jest przez warstwę abstrakcji bazującą na oprogramowaniu JenNet-IP. Internetowa lodówka to przy tym pikuś.

Wyposażenie w obsługę protokołu IP oraz sieci WiFi… żarówek, bez wątpienia pokazuje, że tego typu właściwości mogłyby posiadać praktycznie wszystkie sprzęty domowe. Pytanie, kiedy powstaną pierwsze żarówkowe antywirusy?

źródło: http://www.dobreprogramy.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: ,
Napisane w sieci LAN
One comment on “Adres IP dla każdej żarówki?
  1. nika798 pisze:

    myslę,że to bedzie niezły przełom w dziedzinie nauki….ciekawe info…widać postęp idzie do przodu..dość szybko….21 wiek….

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,253 hits
%d blogerów lubi to: