Microsoft kupuje Skype za 8 mld $


Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Microsoft około godziny 14 ogłosi dzisiaj zakup Skype za rekordową w 36-letniej historii firmy kwotę ponad 8 miliardów dolarów. Okazuje się więc, że wbrew wcześniejszym spekulacjom, to nie Facebook i nie Google położy rękę na popularnym komunikatorze słynącym z rozmów audio-wideo i połączeń VoIP.

Przejęcie Skype za 8 miliardów dolarów to najdroższy zakup Microsoftu w całej historii korporacji. Warto jednak zestawić ten fakt z kilkoma innymi liczbami. Skype ostatnio pochwalił się rocznymi przychodami na poziomie 800 milionów dolarów i stratą zamiast zysku netto. Firma ma też kilkaset milionów długów. Ujawnia to wielką determinację Microsoftu, który nieoczekiwanie zdecydował się zapłacić dziesięciokrotność rocznych przychodów za nierentowną firmę, która przynajmniej w początkowym okresie tylko pogłębi jego straty w sektorze mobilnym.

Co tłumaczy takie posunięcie? Zaplecze technologiczne i baza użytkowników Skype. Microsoft z pewnością będzie chciał wykorzystać te atuty w swoich rozwiązaniach mobilnych i wzmocnić, czy może raczej dopiero stworzyć, sensowną konkurencję dla takich aplikacji jak Google Voice czy Apple Facetime. By wygenerować zyski, Microsoft będzie musiał jednak postarać się nieco bardziej i zdecydowanie rozwinąć obecność Skype wśród klientów biznesowych. Póki co bowiem większość klientów Skype to indywidualni użytkownicy szukający oszczędności w rozmowach VoIP. Ciekawie zapowiada się też niemal pewna już w tym momencie integracja Skype z Windows Phone – może to być milowy krok na drodze rozwoju mobilnego systemu Microsoftu, o ile oczywiście w tandemie z komunikatorem Skype zaoferuje coś więcej niż dzisiejsze wersje na Androida czy iPhona. A może Microsoft zdecyduje się całkowicie wycofać Skype z konkurencyjnych platform?

Na koniec pozostaje zapytać, co z przegranymi? Są teorie, że ani Google, ani Facebook tak naprawdę nie potrzebowali Skype. W tym pierwszym przypadku zakup nie komponował się najlepiej z Google Voice i planami na przyszłość głosowej usługi Google, w tym drugim zaś… Niektórzy sądzą wręcz, że Facebook jest największym wygranym spośród wszystkich zaangażowanych firm. Microsoft jest przecież udziałowcem Facebooka, serwis społecznościowy będzie więc miał pośredni dostęp do technologii Skype, a zakup firmy przez Microsoft pozbawi takiego dostępu Google – doskonała sytuacja dla Marka Zuckerberga, który prawdopodobnie już niedługo ogłosi szczegóły integracji swojego serwisu z komunikatorem Skype.

źródło: http://www.dobreprogramy.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: , , , , ,
Napisane w LAN, sieci LAN, telefony
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,126 hits
%d blogerów lubi to: