Zaawansowane funkcje dokumentów Google


Dokumenty Google – bezpłatny pakiet biurowy działający w oknie przeglądarki internetowej – z pozoru są proste w użyciu, zawierają jednak wiele dodatkowych funkcji, których nie powstydziłaby się komercyjna konkurencja.

Z Dokumentów Google może korzystać każdy, wystarczy mieć w tym celu konto Google. Dzięki temu, że jest to aplikacja działająca po stronie serwera (wszystkie dokumenty przechowywane są online), Google jest w stanie dodawać do niej nowe funkcje częściej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pakietów biurowych wydawanych w cyklu rocznym. Dzięki temu Dokumenty Google mogły przeobrazić się ze stosunkowo prostego zestawu edytorów dokumentów w zaawansowane narzędzie, które sprawdzi się nawet w pracy grupowej.

Przetłumacz dokument na inny język

Dzięki integracji z usługą Tłumacz Google możliwe jest automatyczne tłumaczenie treści edytowanych dokumentów. W tym celu wybierz z menu opcję Narzędzia | Przetłumacz dokument. Przetłumaczona wersja dokumentu zostanie zapisana w oddzielnym pliku – jego nazwę i docelowy język wybierzesz z wyświetlonego formularza.

Nie musisz poddawać tłumaczeniu całego dokumentu. Aby przetłumaczyć tylko jego część, zaznacz wybrany fragment, a następnie użyj tej samej opcji. Przetłumaczony tekst także zostanie zapisany jako nowy dokument.

Zamień Dokumenty w sieciowy dysk twardy

Odpowiedzią Google’a na rosnącą popularność usług polegających na przechowywaniu kopii zapasowych plików online było udostępnienie możliwości wgrywania do Dokumentów Google’a dowolnych plików. Podstawowa pojemność każdego konta to 1 GB. Pliki możesz grupować w folderach, wgrywając je w identyczny sposób jak zwykłe dokumenty (opcja Prześlij…), przy czym maksymalny rozmiar pliku to 1024 MB.

Jeżeli chcesz je potem pobrać na dysk, skorzystaj z funkcji eksportu danych. Pliki zostaną skompresowane do postaci jednego archiwum ZIP. W tym celu najpierw zaznacz wybrane pliki w katalogu, a następnie wybierz opcję Więcej czynności | Eksportuj…. Aplikacja rozpoznaje różne typy plików. Jeżeli zatem zaznaczyłeś plik wykonywalny oraz dokument, będziesz mógł ustanowić oddzielne reguły dla każdego z nich.

Możliwe jest również wyeksportowanie wszystkich plików w katalogu (karta Wszystkie elementy).

Edytuj dokumenty w grupie

Dokumenty Google oferują rozbudowany zestaw funkcji ułatwiających udostępnianie dokumentów innym użytkownikom. Każdy dokument może mieć przypisane jedno z trzech ustawień prywatności: publiczne, widoczne dla osób mających odnośnik do dokumentu lub prywatne. W wypadku tej ostatniej opcji dostęp do dokumentu masz tylko ty oraz osoby, którym nadasz odpowiednie uprawnienia. Aby to zrobić, przejdź do edycji dokumentu i kliknij przycisk Udostępnij.

Korzystając z wyświetlonego formularza będziesz mógł zmienić ustawienia prywatności dokumentu, jak również zaprosić inne osoby do jego wspólnego edytowania. W tym celu wpisz ich adresy e-mailowe (możesz posiłkować się książką kontaktową Gmaila – odnośnik Wybierz spośród kontaktów), przydziel im odpowiednie prawa (dostępne są Może edytować oraz Może przeglądać) i zatwierdź wybór klikając przycisk Udostępnij.

Możesz wracać do tego miejsca, aby móc zawsze sprawdzić, kto w danej chwili ma uprawnienia do edycji twojego dokumentu.

W sytuacji, gdy dokument edytuje jednocześnie więcej niż jedna osoba, aplikacja wyświetla okienko czatu, za pomocą którego zalogowani użytkownicy mogą wymieniać uwagi. Dodatkowo zmiany naniesione przez poszczególnych użytkowników są aktualizowane u pozostałych osób na bieżąco (obce fragmenty mają kolorowe oznaczenia).

Publikuj ankiety online

Dokumenty Google ułatwiają publikowanie formularzy online, służących do zbierania danych od internautów. Aby stworzyć ankietę, kliknij opcję Utwórz nowe | Formularz.

Wpisywane przez internautów dane będą automatycznie przenoszone do nowego arkusza kalkulacyjnego zapisanego w twoim koncie Dokumentów. Aby udostępnić internautom formularz, wystarczy podać im automatycznie wygenerowany adres URL.

Poza podstawowym typem ankiety składającej się z pytań i miejsca na odpowiedzi, możesz tutaj skonstruować nawet bardzo zaawansowane scenariusze. Począwszy od opcji wielokrotnego wyboru, gdzie w zależności od odpowiedzi użytkownik zostanie przeniesiony do innej podstrony formularza, aż po wybieranie ocen ze skali lub pól z tabeli.

źródło: http://www.pcworld.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: ,
Napisane w LAN, sieci LAN
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,250 hits
%d blogerów lubi to: