UBUNTU 11.04 wydane


Po sześciu miesiącach prac udostępniona została stabilna wersja systemu operacyjnego Ubuntu 11.04.

W najnowszym wydaniu Ubuntu pojawił się autorski interfejs Unity — według twórców nastawiony na ergonomię i produktywność. Dolny panel zniknął, a w zamian za to pojawił się boczny pasek, na którym wyświetlają się aplikacje oraz zamontowane napędy. Dzięki Launcher API aplikacje mogą korzystać z możliwości wyświetlenia pasków postępu, indykatorów stanu (np. w celu wyświetlenia liczby nieprzeczytanych wiadomości) a także quicklist, oferujących dostęp do popularnych zadań w aplikacjach. Pasek można skonfigurować poprzez aplikację Menedżera ustawień CompizConfig.

Razem z nowym interfejsem pojawiły się Soczewki (Unity Lenses), które służą do przeszukiwania zasobów komputera. Przy ich pomocy możemy wyszukać nie tylko pliki i katalogi, ale także listę zainstalowanych aplikacji. Użytkownik ma możliwość doinstalowania nowych soczewek, pozwalających na przeszukiwanie zasobów jak choćby treści w serwisach społecznościowych. Zgodnie z zapowiedziami w Ubuntu 11.04 dla większości aplikacji niedostępny stał się klasyczny zasobnik systemowy. Niestety część programistów nie przystosowała swoich programów do nowych wymagań. Dostęp do zasobnika mają nadal aplikacje napisane w Javie, uruchomione przy pomocy Wine oraz Skype, ale poprzez edytor ustawień systemowych można tę listę samemu poszerzyć. Zmaksymalizowane okna aplikacji będą posiadały zintegrowane z górnym panelem główne menu. Nie chodzi tutaj tylko o aplikacje wykorzystujące biblioteki GTK, ale także Qt oraz te napisane w Javie. Ubuntu 11.04 jest pierwszą wersją tej dystrybucji, w której biblioteki Qt są domyślnie zainstalowane.

Ubuntu 11.04 posiada możliwość uruchomienia w dwóch typach sesji: Ubuntu i Ubuntu Classic. Jeśli użytkownik wybierze sesję Ubuntu (domyślnie) to uruchomi nowe środowisko Unity. W przypadku, gdy użytkownikowi nowy interfejs Unity nie przypadnie do gustu, lub z powodów technicznych nie można było go uruchomić, firma Canonical dała możliwość pracy w klasycznym środowisku Gnome w ramach Ubuntu Classic. Dzięki Unity Ubuntu 11.04 nie będzie posiadał osobnej edycji dostosowanej do netbooków.

Nowe Ubuntu to nowe oprogramowanie. Po kilku nieudanych próbach usunięty został Rhythmbox, którego zastępuje Banshee w wersji 2.0. Zgodnie z zapowiedziami na miejscu pakietu biurowego OpenOffice.org znalazł się LibreOffice 3.3.2. Domyślną przeglądarką pozostał Firefox, który został zaktualizowany do wersji 4.0. Pozostałe aktualizacje to X.org 1.10, Shotwell 0.9.1, Evolution 2.32.2 oraz Upstart 0.9. Całość opiera się na jądrze Linuksa w wersji 2.6.38. Centrum Oprogramowania Ubuntu od tej wersji posiada możliwość oceny i zrecenzowania programu, a ponadto na podstawie zainstalowanych już aplikacji podpowie, którymi programami możemy być potencjalnie zainteresowani. Użytkownicy, którzy zainstalują pakiet qtnx będą mogli skorzystać z funkcji która pojawi się w przyszłych wydaniach Ubuntu. Chodzi o możliwość przetestowania niektórych aplikacji przed ich instalacją w systemie.

Środowisko GNOME pozostało w wersji 2.32. Do Ubuntu 11.04 nie trafiły również nowe wersje aplikacji ściśle związanych z GNOME 3.0 i opartych o bibliotekę GTK3.

W Ubuntu Server dostępne są narzędzia ułatwiające budowanie rozbudowanych sieci Cobbler oraz Marionette Collective. Zaktualizowano środowisko służące do uruchomienia własnych chmur prywatnych — Eucalyptus — do wersji 2.0.2. Pojawiły się również zaktualizowane wersje PHP (5.3.5), PostgreSQL (8.4.8) oraz Ruby (1.9.1). Kubuntu 11.04 oparte jest o środowisko graficzne KDE 4.6.2, wzbogacone o nowe okno dialogowe konfiguracji udziałów sieciowych. Od tej wersji domyślnym systemem multimediów został GStreemer, dzięki czemu Kubuntu będzie mogło korzystać z komercyjnych kodeków firmy Fluendo, dostępnych za darmo do pobrania poprzez kreatora instalacji systemu i Centrum Oprogramowania. Aplikacje GTK uruchomione pod Kubuntu domyślnie wykorzystują styl GTK Oxygen. Pojawiła się aplikacja OwnClowd, pozwalająca na synchronizację ustawień i plików pomiędzy wieloma komputerami. Zarówno Ubuntu Server jak i Kubuntu 11.04 dostępne jest do pobrania z serwerów firmy Canonical.

Przy okazji premiery Ubuntu 11.04 uruchomiony został serwis developer.ubuntu.com, adresowany do twórców aplikacji. Znajdziemy w nim dokumentacje i poradniki pomagające w dostosowaniu aplikacji do Ubuntu.

źródło: http://www.dobreprogramy.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: , , ,
Napisane w komputery
One comment on “UBUNTU 11.04 wydane

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,137 hits
%d blogerów lubi to: