Commodore 64 – powrót legendy


Niemożliwe stało się faktem. Firma Commodore USA rozpoczęła sprzedaż nowego C-64. Kultowa maszyna w nowej wesji posiada procesor Intel Atom 1,8 GHz i nagrywarkę Blu-ray. Współpracuje z systemami Windows, Linux i Commodore OS.

Prace nad projektem trwały od września 2010 r., kiedy Commodore USA uzyskało licencję na produkcję komputerów Amiga i Commodore. Twórcy twierdzą, że nowe C64 jest nie tylko bardzo podobne, ale nawet lepsze niż pierwowzór.

Nowe C-64: wielki powrót kultowej maszyny?

Wewnątrz klawiatury zmieszczono m.in. 4 GB pamięci RAM DDR3, procesor Intel Atom 1,80 GHz i kartę graficzną nVidia Ion2. Jest też dźwięk Realtek ALC662 i wszystkie gniazda spotykane we współczesnych pecetach (USB, SATA, PCI Express itp.).

Na obudowie C-64, po lewej stronie umieszczono nagrywarkę DVD (opcjonalnie: Blu-ray). Po prawej są zaś gniazda kart USB, a z tyłu wszystkie wejścia do podłączenia monitora, routera czy drukarki.

Nowe Commodore 64 pozwala w mgnieniu oka przenosić się między systemami. Obsługuje platformy Windows i Linux, a także Commodore OS – wierną kopię domyślnego systemu C-64, rozszerzoną o zrzuty ekranu i kilka dodatkowych opcji.

Commodore 64 można nabyć w jednej z czterech wersji („Basic”, „Standard”, „Deluxe” i „Ultimate”), których ceny wahają się od 595 do 895 dolarów. Dostawa zamówionych komputerów rozpocznie się w maju 2011 r. Szczegóły w sklepie Commodore USA Web Store.

Twórcy zapowiadają, że klienci wraz z C-64 dostaną też prezent: zestaw klasycznych gier 8-bitowych. Cena dość duża, ale maniacy i tak kupią raczej Nowe Commodore niż iPada 2 😉

Specyfikacja – Commodore 64x

  • Procesor: Intel Atom D525 1.80GHz
  • Pamięć RAM DDR3: 2 GB (można rozszerzyć do 4 GB)
  • Układ graficzny: NVIDIA Ion2
  • Karta dźwiękowa: Realtek ALC662 6-CH HD Audio
  • System operacyjny: Ubuntu 10.10 / Commodore OS 1.0
  • Wejścia HDMI, USB, SATA
  • Nagrywarka DVD (Blu-ray)
  • Tradycyjna obudowa C-64

źródło: http://www.pcworld.pl

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: , , ,
Napisane w komputery
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,126 hits
%d blogerów lubi to: