Laptop dla każdego ucznia?


Uczniowie pracują na netbookach podczas lekcji pokazowej w Szkole Podstawowej w Przylękowie

Za miliard złotych rząd planuje znowu kupować netbooki dla uczniów. Tym razem dla pierwszaków z podstawówek, a nie z gimnazjów

Projekt Ministerstwa Infrastruktury jest taki: we wrześniu każdy pierwszoklasista dostanie netbooka. Na własność. A każdy nowy rocznik – nowe urządzenia, nawet tablety. Netbooki miałyby starczyć dzieciom do III klasy. W roczniku jest ok. 350 tys. dzieci.

– Chcemy wyrównać szanse edukacyjne w małych miejscowościach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym – mówi wiceminister Magdalena Gaj.
Już raz, w maju 2008 r., premier Donald Tusk zapowiadał „informatyczną rewolucję w szkołach” – czyli komputer dla każdego gimnazjalisty. Powstał zespół z szefem kancelarii premiera Tomaszem Arabskim na czele, na szkolenie nauczycieli rząd wydał 16 mln zł. Ale przyszedł kryzys i na komputery zabrakło pieniędzy.

Skąd się wezmą teraz? Z opłat operatorów komórkowych za wykorzystywanie częstotliwości.

PTC (Era), Polkomtel (Plus) i Centertel (Orange) do 2022 r. muszą wpłacić budżetowi państwa łącznie 900 mln euro za koncesje na telefonię trzeciej generacji otrzymane w 2000 r. Resort infrastruktury pracuje jednak nad ustawą o konwersji tych opłat. Część z nich zamierza operatorom darować.

Z opłat za koncesje państwo zatrzyma tylko 90 mln euro. Z należnych mu pieniędzy pozwoli operatorom wydać 570 mln euro na unowocześnienie ich sieci. Bo bez tych inwestycji nie wytrzymają obciążenia spowodowanego rozwojem rynku smartfonów i tabletów. Na laptopy dla uczniów pójdzie zaś 240 mln euro, czyli miliard złotych.

– Jeśli już kupować masowo laptopy, to lepiej pierwszakom niż gimnazjalistom – uważa Andrzej Grzybowski, anglista i informatyk z Jarocina. W zeszłym roku namówił swój samorząd – jako pierwszy w Polsce – do kupna 850 netbooków dla 25 szkół. Grzybowski uważa to za sukces. Ale nauczycieli do korzystania z internetu na lekcjach trudno namówić: – Łatwiej przemogą się ci, którzy uczą małe dzieci, bo nie będą skrępowani tym, że dzieci lepiej od nich znają komputery.

91 proc – tyle domów, w których są dzieci do 16. roku życia, ma komputery, większość z dostępem do internetu

Ministerstwo liczy, że miliard wystarczy na netbooki dla pięciu roczników pierwszoklasistów. Co potem? Nie wiadomo. Koszt jednego urządzenia resort szacuje na ok. 400 zł.

– Nie ma takich komputerów – śmieje się prof. Maciej M. Sysło, informatyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert MEN ds. nowych technologii. Podaje, że teraz wykorzystywane w szkołach netbooki kosztują co najmniej 1,5 tys. zł za sztukę, i to w zestawach promocyjnych. Tablety też nie są tańsze.

A projekt zakłada, że w cenie będą jeszcze gwarancja, serwis, ubezpieczenie i oprogramowanie. Oraz laptopy i szkolenia dla nauczycieli.

– I to jest najważniejsze – ocenia Lechosław Hojnacki, wykładowca nowych technologii w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Uważa, że barierą cyfryzacji polskiej szkoły nie jest sprzęt, lecz to, że nauczycielom brakuje umiejętności używania internetu w edukacji. I to, że internet jest w szkołach tylko w pracowniach informatycznych. Podobnie mówi Sysło: – W domach dzieci mają lepsze komputery, niż dostaną w szkole. A w domach rzadko ich używają do nauki. Potrzebujemy raczej rozwoju platform internetowych, które połączą szkołę i dom.

Wiceminister Gaj uważa, że uchwalenie ustawy to kwestia miesięcy. Czy ma na to zgodę innych resortów, w tym finansów? – Założenia do ustawy kierujemy do konsultacji. W najbliższym czasie poznamy opinię wszystkich resortów – odpowiada.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: , , ,
Napisane w komputery
One comment on “Laptop dla każdego ucznia?
  1. GRandson pisze:

    Debilizm = socjalizm= Tuski i spółka (PiSy nie lepsze, w rezerwie czekają)

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,051 hits
%d blogerów lubi to: