Linux – 10 platform, na których rządzi


Systemy linuksowe od dawna grają kluczową rolę w świecie serwerów, m.in. dzięki stabilności i niskim kosztom utrzymania. Okazuje się, że Linux to także lider wśród systemów mobilnych i motor napędowy w dziedzinach, takich jak: edukacja, administracja publiczna, superkomputery, a nawet motoryzacja.

Ten, kto kojarzy rodzinę Linux tylko z dystrybucjami dla „pecetów”, takimi jak Ubuntu i openSUSE, powinien być zaskoczony. Systemy linuksowe znajdują się w bankomatach, dekoderach TV i na wielu różnych platformach.

Google Android

Pierwszą i najważniejszą z nich są urządzenia mobilne, które coraz częściej korzystają z Androida – mobilnego systemu operacyjnego Google, opartego na jądrze Linux. To chyba najważniejszy „mainstreamowy” sukces otwartych systemów. Android pojawia się na smartfonach i tabletach HTC, LG, Motoroli, Samsunga i Sony Ericsson.

We współpracy z firmą ASUS, Google chce też wypuścić serię tanich notebooków, korzystających z systemu Chrome OS.

HP WebOS

Niedawna decyzja HP, które postanowiło umieścić WebOS na prawie wszystkich swoich urządzeniach, może być przełomowa dla rodziny Linux. Bazujący na Linuksie, WebOS wyprodukowany przez firmę Palm, pojawi się na wielu komputerach stacjonarnych, notebookach, ale także tabletach i smartfonach firmy.

Niszowe komputery

Nawet pomijając wielu użytkowników PC, którzy wymieniają Windows na „coś z rodziny Linux„, wolne oprogramowanie często pojawia się też w szczególnych komputerach, takich jak KiWi PC.

KiWi PC to maszyny zaprojektowane dla osób starszych, które zaczynają swoją przygodę z „pecetami”. Komputery korzystają z dystrybucji Ubuntu Linux, co ma zapewnić użytkownikom w wieku +60 bezstresowe korzystanie z Sieci, multimediów i programów komputerowych. (Czy Linux naprawdę jest tak trudny w obsłudze? Zobacz: Technologiczne mity, legendy i półprawdy)

Dekodery STB / Set-top boksy

Choć niewielu użytkowników o tym wie, Linux bardzo często służy jako system urządzeń typu STB – umożliwiających podłączenie telewizorów do Sieci. Jednym z przykładów jest odtwarzacz Neuros LINK, który korzysta z Ubuntu.

Bankomaty

Systemy Windows nie są wystarczająco bezpieczne, by korzystać z nich w bankowości. Nie jest więc wielkim zaskoczeniem, że Linux coraz częściej pojawia się także w bankomatach. Niedawno z systemów open source zaczął korzystać największy bank w Brazylii – Banrisul. Tamtejszy „ATM Linux” zbiera coraz więcej pochlebnych opinii. Maszyny, dźwigi i samochody

Urządzenia Grayhill to seria komputerów przeznaczonych dla rolnictwa i maszyn budowniczych. Do wyboru są tutaj wersje z Linux i Windows CE, jednak ta pierwsza cieszy się większą popularnością.

Linux działa także jako system samochodowy, m.in. w autach Toyoty i Peugeot. Na systemach tej rodziny opiera się również Mavizen TTX02 – zbierający nagrody, wyścigowy motocykl elektryczny, który posiada własny numer IP i łączność z Internetem.

Wikipedia, Google itd.

Lubicie Wikipedię za to, że zawsze szybko działa? Podziękowania możecie przesłać do tworców Ubuntu – dystrybucji, z którą związane są serwery Wiki, po latach wcześniejszej współpracy z Red Hatem i Fedorą.

Ale co tam Wikipedia, to tylko 10 mld odsłon miesięcznie… Systemów linuksowych używają też Google, Amazon, Cisco, IBM, a nawet NYSE (nowojorska giełda).

Laptop dla każdego dziecka

Projekt „One Laptop Per Child” to ciekawa akcja, której celem było zaprojektowanie, wyprodukowanie i rozprowadzenie notebooków wśród biednych dzieci z ubogich regionów świata.

Komputery musiały być tanie, więc zdecydowano się na użycie bezpłatnych systemów Linux. Laptopy były sprzedawane rządom różnych krajów poniżej kosztów, a następnie przekazywane dzieciom w szkołach na zasadzie: jeden laptop dla jednego dziecka.

Administracja rządowa

Systemy Linux są chętnie używane przez rządy wielu państw świata, takich jak: Francja, Hiszpania, Niemcy i Szwajcaria. Przykładem wykorzystywania open source mogą być amerykańskie instytucje, takie jak: Departament Obrony, Federalna Administracja Lotnicza i U.S. Postal Service (poczta).

Pod koniec 2010 r. narodowy plan open source podpisał premier Rosji, Władymir Putin. Jego głównym założeniem jest migracja infrastruktury IT administracji publicznej w kierunku systemów GNU/Linux i otwartych standardów.

IBM Watson

Last but not least… Superkomputer, który po trzydniowej batalii, pokonał dwóch byłych mistrzów legendarnego, amerykańskiego teleturnieju Jeopardy (pol. Va Banque).

IBM Watson używa oprogramowania zwanego Apache Hadoop i Apache UIMA, które zajmują się analizowaniem nieustrukturyzowanych danych. Niezwykle istotne było też zastosowanie programu DeepQA, który według IBM, pozwala komputerowi rozumieć zdania konstruowane przez człowieka.

Oczywiście, Linux ma się jeszcze sporo innych zastosowań.

źródło:http://www.pcworld.pl

Powered by Qumana

Informacje

Jestem absolwentem WSZiA w Zamościu. W latach 1996 -2006 pracowałem dla firmy MABERO PROJEKT-TEL świadczącej usługi w zakresie okablowania strukturalnego i budowy sieci teleinformatycznych. Współpracowałem z firmą NETIA i IT-NET. Obecnie tworzę strony www z wykorzystaniem technologii CMS bazującej na silniku Wordpress i Joomla, odzyskuję dane z każdego nośnika danych, serwisuję komputery, zakładam instalacje logiczne.

Tagged with: , , ,
Napisane w komputery, LAN, net, sieci LAN
Pomiar prędkości łącza

www.netmeter.pl

Archiwum
Yanosik24
Widget Yanosik24.pl

Member of The Internet Defense League

Blog Stats
  • 10,250 hits
%d blogerów lubi to: